Eerder in Franchise+ 2/2005 :: maart 2005 Terug naar het overzicht
 
 
Vernieuwend Schoenenconcept van Nimco House of Shoes
De circa 30 vestigingen van Nimco House of Shoes ondergaan momenteel een ware metamorfose. De Nimweegse Combinatie (NIMCO) bestaat inmiddels al meer dan 100 jaar en mag gerust een fenomeen genoemd worden in schoenenland. De 100 jaar jonge onderneming heeft een vernieuwingstraject opgestart dat zijn weerga niet kent. Zowel de winkels, als de eigen producten en merken, worden vanuit een nieuwe strategische en creatieve totaalvisie aangepakt.
 
 

Winkels zijn merken
Formulemanager Danny Andriesse komt net terug van de tweede Nimco House of Shoes-vestiging die een gedaantewisseling heeft ondergaan. "Binnenkort volgen nog drie winkels. Over twee jaar moeten alle vestigingen helemaal vernieuwd zijn. Schoenwinkels hebben van oudsher een wat stoffig karakter. Het zijn vaak 'pappa en mamma'-winkels waarin de zoon in de voetsporen van zijn vader treedt en de aanpak nog hetzelfde is als in opa's tijd. Wij doorbreken die aanpak. We komen met een heel nieuw totaalconcept met een eigentijdse beleving en uitstraling. Samen met Hans van den Hout, directeur van retailLAB, hebben we gekozen voor een uiterst flexibele benadering en interieur. Met het toepassen van dit zgn. FLEXIZ interieurconcept en het gebruik van Click-Ons en Add-Ons kunnen we in no time het hele interieur veranderen. leder seizoen of ieder thema en speciale actie kunnen we daarmee beter tot zijn recht laten komen op de winkelvloer. Hoewel de basisinvestering iets hoger lijkt dan bij een "normale" winkeIverbouwing gaan we ervan uit dat we met een langere afschrijvingsperiode en een snellere terugverdientijd rekening kunnen houden.

Family & Funshopping
Vanuit de historie met een sterke focus op het kind (de helft van het assortiment van Nimco House of Shoes bestaat uit kinderschoenen) hebben wij het assortment verder uitgebreid met een te gekke modische teenscollectie en veel verrassende modeschoenen van sterke merken voor zowel dames als ook heren. Danny Andriesse daarover: "We kiezen voor een jonge uitstraling. Maar we richten ons nadrukkelijk op alle generaties. Je moet een zaak inrichten als een snoepwinkel: de sfeer moet goed zijn en kinderen moeten het aantrekkelijk vinden om er te zijn. Als het kind binnen is, is de moeder er vaak vanzelfsprekend. Na moeder volgt vader. Je ziet dat ook terug in de omzet: de helft kinderschoenen, veertig procent damesschoenen en de resterende tien procent wordt gevormd door de verkoop van herenschoenen. Kinderen groeien en hebben dus vaak nieuwe schoenen nodig. Onze aandacht, service en vakmanschap zijn daarbij een pre. Door het bieden van meer variatie wordt het voor vrouwen aantrekkelijker om bij ons binnen te lopen. We zijn veel actueler geworden en laten de laatste modetrends op een leuke manier zien."

Gevoel, beleving en uitstraling
Het totaalconcept is goed doordacht door retailLAB en kent vele nieuwtjes. retailLAB bestaat ook reeds 32 jaar en staat voor vele successen in de retailbranche (Piet Zoomers Mode, Videoland, Modemakers e.v.a.) en kent een heel eigenzinnige totaaIaanpak en benadering richting consument. Men denkt niet alleen na over het genereren van meer traffic maar is zich ook zeer bewust van de conversie in meer en vaak hogere kassa-aanslagen. Volgens Hans van den Hout mogen de hoofdlijnen er goed uitzien maar de details moeten altijd kloppen. Het is verrassend om te zien dat simpele veranderingen op visual merchandising gebied ook voor de schoenenbranche een hoge impact hebben. Het begint al bij de deurmat. Een grote Smiley is het eerste contact en nodigt uit om binnen te lopen. Een mooie retro pui en een transparante winkel met een perfecte lay-out routing zorgen ervoor dat de aandacht van de voorbijganger direct wordt getrokken. In de etalages staan flexibele poles die met prachtige transparante plexyschijven de highlights uit onze collectie extra onder de aandacht brengen. Binnen kan de klant in de verschillende belevingswerelden (Men, Women, Teens en Kids) kennis maken met onze uitgekiende merkencollectie van o.a. Clarks, Ecco, Esprit, Me xx, Geox, Hupsakee en Gabor. De Kidsafdeling is gewoon een snoepie. Het is leuk om te horen dat de speciale kinderstoelen al meerdere keren verkocht hadden kunnen worden.

Point of Sale
Danny Andriesse: "Kartonnen displays worden vervangen door grote flatscreens. Op die beeldschermen en onder de "Catwalk" presenteren wij nieuwe schoencollecties, berichten wij over actiemodellen, koopzondagen en actueel algemeen nieuws. Op één van de schermen worden beelden van NimkidTV uitgezonden. De nieuwste kinderfilms worden hierop vertoond. "Vroeger zat er drie of vier weken tussen idee en realisatie van instore-reclame. Je moest naar het reclamebureau, die moesten zaken bedenken, ontwerpen en uitvoeren en het duurde lang voordat de winkel up-to-date was. "De wereld is druk en de markt verandert steeds sneller", voor ons reden om de juiste tools aan te schaffen om zo snel mogelijk het contact met onze klanten te verstevigen op die plaats waar we zo sterk zijn, de winkelvloer. "Nu kunnen we de inhoud op de flatscreens vanuit ons hoofdkantoor binnen een paar minuten veranderen. We kunnen de beelden zelfs per vestiging aanpassen." Niet alleen het meubilair is flexibel, maar juist de hele winkel.

Ambitie en groei
Dat service en vakmanschap vruchten afwerpen, blijkt uit de steeds stijgende omzet. Die daalde in de schoenbranche vorig jaar met twee procent. De omzet van Nimco House of Shoes steeg echter maar liefst met twaalf procent autonoom. Danny Andriesse over het succes: "Wij richten ons op het midden en hogere segment. We hebben voetkennis. Nimco is Europees marktleider op het gebied van orthopedische schoenen. We produceren en vermarkten in 22 landen de Xsensible stretchabIe shoe. Het familiebedrijf bestaat 101 jaar. De ervaring en de liefde voor het vak straalt er van af. Voordat je bij ons als franchisenemer aan de slag kunt, heb je minstens twee maanden stage gelopen om het vak te leren. We besteden veel aandacht aan scholing op gebied van materialen, aan klantenbenadering, winkelbeleving, uitstraling en natuurlijk service. We maken vier keer per jaar een folder met een oplage van maar liefst 1,6 miljoen."
"Naast kwaliteitsmerken hebben we ook eigen merken. Nu is het aandeel van het eigen merk vijf procent van de omzet. We gaan ervan uit dat dit nog stevig kan groeien. Daarmee kunnen wij onze franchisenemers ook in de toekomst een meer dan normale marge blijven bieden." House of Shoes zal steeds meer een begrip worden in Nederland. Danny Andriesse: "Het doel is door te groeien van 29 naar 50 vestigingen in een tijdsbestek van 2 jaar. Dat getuigt van lef in een branche met een dalende trend. Maar het geeft meteen aan dat wij vertrouwen hebben in de toekomst, want anders investeer je niet fors in een nieuw totaalconcept. Ik ben zeer enthousiast over de belangstelling uit de markt voor ons concept. Ik praat gemiddeld met zo'n 20 potentiële franchisenemers per maand. Ervaring in de schoenbranche is daarbij niet altijd maatgevend. Het kan soms zelfs een nadeel zijn omdat mensen uit de branche vaak vasthouden aan hun vertrouwde patronen. Je moet ondernemersbloed hebben. Je wordt als ondernemer geboren. Dat ben je, of je bent het niet. Je kunt het niet echt leren. Maar als je in de detailhandel aan de slag wil en je hebt dat ondernemersbloed, biedt House of Shoes een uitstekend totaalconcept met veel toekomstperspectief.