Eerder in Franchise+ 1/2005 :: februari 2005 Terug naar het overzicht
 
 
Reclame is vooral regelwerk, regie en resultaat
Iedere formule heeft er vaak mee te maken; de extra vragen die een filiaal stelt over reclame. Ieder filiaal heeft eigen wensen, wil aparte acties en heeft een mening over het standaardmateriaal. En bepaalt het natuurlijk liever zelf.
 
 

Veel regelwerk omdat iedereen liefst maatwerk wil ontvangen. Resultaat van het regelwerk is dat hoofdkantoren vaak ‘nee’ zeggen of toch iets standaards sturen. Soms wordt er wel veel moeite voor gedaan en geld aan uitgegeven maar blijft het resultaat uit.

Wat werkt nu echt, hoe tevreden is een filiaalmanager met de inzet en prestatie van het hoofdkantoor? Antwoorden op deze vragen worden gegeven in het onderzoek wat door AdsUp is uitgevoerd in vijf branches. Hoofdkantoren en filialen hebben hun mening niet onder stoelen of banken gestoken. De verschillen zijn groot, zo ook de resultaten.

Communicatieregie voor filialen
Lokale communicatie: hoe het zou moeten zijn
Idealiter wordt voor elk filiaal maatwerk geleverd op het gebied van instore en lokale communicatie. Franchisenemers worden goed en uitgebreid aangehoord over hun lokale communicatiewensen. De communicatieafdeling van het hoofdkantoor zorgt voor middelen die voor het hoogste resultaat kunnen zorgen. Passend bij de lokale situatie, de uitstraling en de campagnes van de formule.

Onderzoek: de praktijk is anders
Uit het onderzoek blijkt dat slechts 33% van de lokale uitingen overeenkomt met de huisstijl. In de branches waar meer dan tweederde van de uitingen wel aan de huisstijl voldoet, ontbreekt het de lokale ondernemers aan mogelijkheden om een eigen invulling aan de uitingen te geven.

Ruimte voor verbetering
Er is dus aanzienlijke ruimte om zaken te verbeteren. Of dat voor uw formule interessant is kunt u opmaken uit de resultaten van ons onderzoek. Het onderzoek is gehouden onder 17 franchiseformules met ieder meer dan 30 vestigingen. De conclusie uit dit onderzoek is dat het voldoen aan de ondernemerszin en het stimuleren van de betrokkenheid rond de lokale markt, bijdraagt aan succesvolle formules.

Het onderzoek
In dit onderzoek ligt de nadruk op het kwalitatieve inzicht in wat van invloed is op de lokale marketing in een keten. Aan de hand van interviews en enquêtes is inzicht ontstaan in de wijze waarop lokale marketing in de verschillende branches gebruikt wordt.

Gesproken met hoofdkantoor én franchisenemer
Van vrijwel alle ketens die aan het onderzoek meewerkten zijn, na het interview met het hoofdkantoor, diverse vestigingen telefonisch geënquêteerd over hun ervaringen met lokale marketing.

Branches
Natuurlijk zijn er in alle retailbranches veel franchiseorganisaties. Ook als deze franchisevormen niet echt als zodanig bekend staan, zoals in de financiële dienstverlening. Andere branches zijn levensmiddelen, textiel, automotive en uitzendbureaus.
Deze branches zijn onderzocht omdat deze zeer specifieke en uiteenlopende vormen van centralisering, formulemanagement en lokale communicatieve vrijheden kennen. Ook verschillen de budgetten binnen deze branches aanzienlijk.

De belangrijkste resultaten per branche zijn weergegeven in onderstaand figuur.

 

Hoofdkantoor versus filiaal
Communicatie is voor franchiseformules van groot belang. Bij de vraag wat de belangrijkste onderscheidende factor is van de formule, wordt als eerste het product en de formule genoemd. Direct daarop volgt de kracht van communicatie. Voor de hoofdkantoren is het dus belangrijk om invloed op de lokale communicatie te hebben. Het liefst willen zij hierop controle houden. In de praktijk hebben ze dit meestal niet, zeker niet als ze dit proberen af te dwingen bij de detaillisten. Sterker, hoe meer men probeert de franchisenemers te dwingen om de wens van het hoofdkantoor uit te voeren, hoe meer een franchisenemer zijn eigen gang gaat.

Minder dan 33% van communicatie-uitingen voldoet aan de huisstijl
Uit het onderzoek blijkt dat slechts 33% van de lokale uitingen overeenkomt met de huisstijl. De enige branche waar op dit punt goed wordt gescoord is de autobranche. In deze branche wordt 67% van de advertenties door het hoofdkantoor/de importeur gemaakt. Dit gaat echter ten koste van de invulling die de lokale ondernemers aan de advertenties kunnen geven.
Het lijkt er op dat het bijna onmogelijk is om de franchisenemers tevreden te stellen. Als ze de vrijheid hebben voldoen uitingen niet aan de huisstijl en als de regie strak in handen wordt gehouden is er geen vrijheid om communicatie lokaal in te vullen.

Te streng controleren werkt niet
De hoofdkantoren passen diverse methodes toe om de lokale uitingen volgens de layout van de formule ingevuld te krijgen. Uit het onderzoek blijkt dat deze over het algemeen niet werken. Hoeveel standaardmateriaal het hoofdkantoor de detaillist ook aanbiedt, als hij het materiaal te weinig kan aanpassen aan zijn eigen wensen maakt hij alsnog eigen uitingen.

Vrijlaten werkt wel
De mate van succes van de genoemde methodes is afhankelijk van de vrijheid die het hoofdkantoor zijn franchisenemers geeft om de lokale uitingen zelf in te vullen. Hoe meer vrijheid de franchisenemer geboden wordt, hoe hoger de kans dat deze het hoofdkantoor om ondersteuning vraagt bij het maken of corrigeren van zijn uitingen.

Het bieden van de juiste materialen voor het juiste doel
Door als formule op het ondernemerschap van de franchisenemers in te spelen en hen de juiste keuzes te bieden, wordt een formule succesvol.
De materialen dienen aanpasbaar te zijn aan de lokale situatie en de juiste acties, promotionele materialen en advertenties te bieden. Een goed voorbeeld is een supermarkthouder die naast de bestaande winkel die al 30 jaar goed draait een tweede nieuwe winkel opent. Dezelfde formule, maar wel een andere communicatiebehoefte. De eerste vestiging wil zijn klanten houden en een goede marge draaien terwijl de tweede vestiging eerst consumenten moet overtuigen om in zijn zaak boodschappen te komen doen. Dit kan niet met dezelfde acties en promoties.

Samenwerken
De belangrijkste conclusie uit het onderzoek is dat eerst duidelijk dient te worden wat formules nu precies doen en of er sprake is van wederzijdse tevredenheid tussen formulemanagement en franchisenemer met de geboden communicatiemiddelen. Anders zullen kosten en resultaten nooit tot tevredenheid stemmen. Dit is namelijk het meest gehoorde en steeds terugkomende discussiepunt. Effectieve lokale communicatie is goed te bereiken. Het vergt wel een strakke regie, goede afspraken en natuurlijk transparantie van kosten en resultaten.

Lokale marketing op het hoofdkantoor
Professionele franchiseorganisaties hebben lokale marketingteams die veel weten over de formule, de acties en natuurlijk de activiteiten van de concurrenten. Vooral de complexiteit van alle materialen voor alle verschillende winkels, zowel in vormgeving, productie als logistiek, beperken de mogelijkheden. Dus wordt er gekozen voor standaarduitingen en instore pakketten die het beste van twee werelden kunnen bieden: materialen die binnen de huisstijl vallen en voldoen aan de wensen van de lokale ondernemer. Echter het blijft een gemiddelde.

De trend: lokale marketingmanuals
In navolging van Amerikaanse franchiseorganisaties zijn de afgelopen 20 jaar veel Nederlandse formules gekomen met lokale marketingmanuals. Deze zorgen ervoor dat de franchisenemers kunnen kiezen welke materialen ze in huis willen hebben, natuurlijk met inbegrip van de juiste formule-uitstraling en huisstijl.

Automatiseren repeterend regelwerk
Recenter zijn deze kostbare manuals vervangen door websites die op een snelle, interactieve manier de franchisenemer in staat stellen om de ideale acties met bijhorende materialen en advertenties te bestellen. Uit het onderzoek blijkt dat veel ketens geïnteresseerd zijn om het herhalende werk voor het lokale marketingteam te automatiseren en tegelijk de franchisenemers de gewenste keuzes te bieden.

Betere beheersbaarheid en lagere kosten
Deze lokale marketingwebsites worden op de hoofdkantoren gezien als een uitstekende manier om beter inzicht te krijgen in de daadwerkelijke actie-, promotie- en advertentiewensen van de franchisenemers. Belangrijker dan dit inzicht is de wens van de hoofdkantoren om het marketingproces minder kwantitatief en juist kwalitatiever te maken. De laatste jaren wordt er steeds meer expertise opgebouwd met deze lokale marketingwebsites, ook wel MRM applicaties (Marketing Resource Management) genoemd. Deze sturen het proces van lokale marketing in goede banen en zijn tevens gericht op kostenverlaging en procesverbetering.

Echte reclame
Het is allemaal pas echte reclame voor een formule als middelen strak bijdragen aan de resultaten. Weinig geld wordt uitgegeven, geen fouten in de uitvoering zijn terug te vinden. Het zorgt voor tevreden filiaalmanagers. Het belangrijkste kenmerk is de regie strak in handen hebben. Helder en inzichtelijk maken wat er allemaal mogelijk is en de keuze toch bij een filiaal durven neerleggen. Profiteer van de nieuwe technologische ontwikkelingen die de regie simpel maken, het regelwerk uit handen nemen en de resultaten voor elk filiaal kunnen verbeteren.

Diederik Bruins