Eerder in Franchise+ 6/2002 :: december 2002 Terug naar het overzicht
 
Nationale Franchisedagen 2002 kleinschalig
Tevredenheid overheerst over beurs
Van 14-16 oktober vonden in de Jaarbeurs in Utrecht de Nationale Franchisedagen plaats, het jaarlijkse trefpunt op franchisegebied. Hoewel er dit jaar minder dan dertig standhouders present waren, was de meerderheid van de standhouders tevreden. Evenals vorig jaar vonden de Nationale Franchisedagen plaats samen met de detailhandelsbeurzen Interstore en IT in retail. Er kwamen een kleine tienduizend bezoekers naar de detailhandelsbeurzen. Dat is weliswaar twintig procent minder dan vorig jaar, maar "het aantal bezoekers met serieuze plannen was groot," constateerde een standhouder. Het opvallende was wel dat, net als vorig jaar, de meeste grote franchisegevers verstek lieten gaan.
 

Het plan is om volgend jaar de Retail Business Show, waarvan de Nationale Franchisedagen onderdeel zijn, tegelijk te houden met de Trade Mart. “We zullen zeker doorgaan met de inloopseminars, want die zijn heel erg goed bezocht en zeer in de smaak gevallen. Ook de startersmanifestatie en de congressen waren echte trekkers,” aldus Dominique van Vonderen, projectmanager van de Retail Business Show.
Directeur Jos Burgers van de Nederlandse Franchisevereniging (NFV) is tevreden over de beurs: “De beurs zag er goed uit. Natuurlijk zou ik graag meer standhouders willen zien van de grotere franchiseketens. Ik praat er ook geregeld met ze over, maar ik kan deelname niet afdwingen. Ik kan mij voorstellen dat franchisegevers terughoudend zijn om aan een beurs deel te nemen als ze via andere kanalen beschikken over voldoende potentiële ondernemers.”

   "Als de beurs zo klein is,
waarom wordt er dan niet
gedacht aan de
Benelux-franchisedagen?"

Startersdag
De startersdag op maandag 14 oktober was volgens Jos Burgers een groot succes: “Het is niet makkelijk om startende ondernemers op te sporen. Toch zijn er 130 mensen op afgekomen. Wij hebben gekozen voor een opzet waarbij de bezoekers in kleine groepen van zo’n tien deelnemers aan een ronde tafel in discussie gingen met directeuren of formulemanagers van franchiseformules. Dat werkt heel interactief. Mensen zijn in een kleine groep eerder geneigd om concrete vragen te stellen dan in een zaal. Ik had liever tweehonderd deelnemers gehad, maar voor een eerste keer ben ik zeker niet ontevreden. Dit is voor herhaling vatbaar.”

Uitnodigingen
Franchisemanager Eugène Corporaal van de Duitse renovatieformule Portas toonde zich ook tevreden over de beurs. “Onze formule richt zich met name op bestaande timmerbedrijven die al beschikken over de benodigde apparatuur. Je moet minimaal vijf jaar in de bouwbranche werken om in aanmerking te komen als franchisenemer. Het is duidelijk dat de gemiddelde bezoeker van de franchisedagen niet tot die doelgroep behoort. Wij hebben vooraf door middel van een mailing heel gericht mensen uit de bouwbranche voor de beurs uitgenodigd. Dat heeft als voordeel dat je vooraf al een aantal gesprekken hebt gepland met potentiële kandidaten. Ik ben niet ontevreden over het resultaat. Het Portas-concept is in feite anticyclisch. Als mensen minder te besteden hebben aan hun woninginrichting, is renovatie een heel interessant alternatief.”

   “Het was beter dan vorig jaar"

Prijswinnaar
Bij de fraaie grote stand van Gall & Gall toonde operationeel manager franchise, Heidy de Haas, zich minder tevreden: “Ik vind het jammer dat de grote ketens ontbreken. Wij staan als Gall & Gall zelden op dit soort beurzen. Op dit moment richten we ons met name op het omzetten van eigen winkels naar franchisevestigingen. Dat proces loopt goed. Toen we hier naar toe kwamen, wisten we niet dat we de Retail Jaarprijs zouden winnen. Dat is natuurlijk op zich heel aardig. Maar het aantal potentiële nieuwe franchisenemers dat we hier treffen, staat niet in verhouding tot de kosten van de beursdeelname. Ik denk dan ook dat het de laatste keer is geweest.”

Ook Alex Proesmans van de koeriersformule Euro-Sprinter vond de beurs tegenvallen: “Ik vind de beurs te klein, ook als ik het vergelijk met de franchisebeurs in Brussel. Ik mis ook de grote ketens. Je moet bezoekers meer bieden dan zo’n dertig standhouders. Als de beurs zo klein is, waarom wordt er dan niet gedacht aan de Benelux-franchisedagen? Eén beurs voor het hele Nederlandstalige gebied. Die zou je afwisselend in België en Nederland kunnen houden. Steeds meer grenzen vallen weg. Dat geldt dus ook voor franchiseformules. Die gaan steeds internationaler opereren.”

   "Ik vind het jammer dat de
grote ketens ontbreken"

Nieuwkomers
De kritische geluiden waren beperkt. Bij nieuwe formules zoals Sign*a*Rama (zie pagina 6,7,8 of 9) en The Best of Health was men buitengewoon enthousiast. “Ik geef de beurs een tien!”, vertelt directeur John van den Bosch van Sign*a*Rama. “Het enige waar ik een beetje spijt van heb, is dat ik op sommige momenten te weinig standbemanning had. Wij spraken bewust iedere beursbezoeker persoonlijk aan om het succesverhaal van deze Amerikaanse formule te vertellen. Bezoekers moesten soms wachten, maar dat deden ze graag. Kortom, ik ben zeer tevreden.”
Hetzelfde gold voor de postformule Postmaster. Nancy Smith: “Deze beurs is voor ons een heel goede gelegenheid om naamsbekendheid op te bouwen. We zijn net gestart met een pilotstore in Leiden. We zijn nu in gesprek met veel potentiële ondernemers. De komende maanden gaan we de formule verfijnen, zodat we begin volgend jaar echt voluit van start kunnen gaan. De belangstelling voor de formule bij de bezoekers was groot.”
“Een week geleden wisten we nog niet dat we hier zouden staan,” vertelt Petra van Eijck van de nieuwe afslankformule The Best of Health. De Britse formule is bezig met de opstart van Europese vestigingen, te beginnen in Nederland. “Dan is zo’n franchisebeurs natuurlijk dé ideale gelegenheid om te starten,” aldus Petra van Eijck.

Ook de standbezetting van gevestigde formules was tevreden. Formulemanager Ron Kas van De Kaasspecialist: “Het was beter dan vorig jaar. Misschien minder bezoekers, maar degenen die er waren, waren wél zeer serieus. Ik heb net nog een gesprek gehad met een potentiële kandidaat. Jonge kerel, wil zelfstandig worden. Zijn vriendin heeft ervaring in de kaashandel. Ideale voorwaarden om deel te nemen in een franchiseformule. Alleen op dinsdagavond was het rustiger. Die avondopenstelling mogen ze wat mij betreft weglaten. Maar aan de andere kant: als de beursorganisatie ervoor kiest, moet je ook niet zeuren.”
Ook bij de modeketen Shoeby toonde Sjon van Vugt zich tevreden: “Wij hebben duidelijk meer bezoekers gehad dan vorig jaar. Jammer alleen dat we de Retail Jaarprijs misliepen. We hadden graag met onze franchisenemers een feestje gebouwd op het succes. We hadden het wel terecht gevonden als we de prijs hadden gekregen, want wij hebben een ijzersterk concept. Maar de jury besliste anders.”

En WaterCare Nederland-oprichter Jeroen Speksnijders meldde het grote succes van de beursdeelname al enthousiast op de laatste beursdag: "Het aantal franchisenemers is tijdens de beurs verdubbeld. We hadden er één, nu staan we al op twee,” vertelt hij met een brede grijns.

Bert Jongen