Eerder in Franchise+ 3/2002 Terug naar het overzicht
 
Herstelformule Dr.Vinyl introduceert sterk masterconcept
Internationale franchising staat borg voor gezonde formulegroei. Dr.Vinyl, reparateur van interieurs en kleine lakschades, bewijst het. De van origine Amerikaanse franchiseformule groeide de afgelopen twee jaar met een kleine 100 tot 439 franchisenemers. Een belangrijk deel van die groei vond plaats in elf landen over de grens.
 

Eind 1999 vroeg Richard Reinders aan Jaap van der Wal of hij er voor voelde de masterfranchise voor Nederland voor zijn rekening te nemen. Een halfjaartje later werden de twee vrienden min of meer bij toeval eigenaar van de formule. De 55-jarige formule-eigenaar Tom Buckley wilde de formule verkopen en dat is meestal een eenmalige kans. De twee Nederlandse vrienden stapten, samen met twee andere investeerders, in het avontuur. Feitelijk kochten ze niet veel meer dan een naam en een opleidingsformule. Dr.Vinyl was op dat moment actief in de Verenigde Staten, Oostenrijk en Nederland. Inmiddels kunnen aan het rijtje landennamen worden toegevoegd: Turkije, Mexico, Portugal, Italië, Duitsland, Zwitserland, Canada en Engeland.
De Nederlanders gingen voortvarend aan de slag. Zij creëerden een bijzondere financiële structuur, voerden binnen de formule een aantal belangrijke veranderingen door en ontwikkelden een masterconcept voor eenvoudige internationale expansie. Ter vergroting van de financiële armslag is iedereen binnen de formule in de gelegenheid aandelen te kopen. Twintig procent van de masters en franchisenemers hebben al geld in hun formule gestoken. “Het idee past goed in onze filosofie van één grote familie en vriendenclub zijn. Iedereen die actief is in Dr.Vinyl, moet kunnen profiteren van de winstgevendheid van de formule,” verduidelijkt financieel directeur Jaap van der Wal (47) op zijn Nederlandse hoofd- en thuiskantoor in Halsteren.

Belangrijke formuleveranderingen
Binnen de 30 jaar oude formule richten Amerikaanse franchisenemers, met ondernemingen van eenmanszaak tot bedrijven met 16 man personeel, zich van oudsher op de autobranche. Uitdeuken zonder spuiten, lak- en ruitschades, herstel aan kunststofbumpers, dashboard en stoelbekleding. Brandgaten of scheuren in leer, vinyl en velours worden met speciale reparatietechnieken zo goed als onzichtbaar. In de autobranche werd 99% van de omzet gemaakt. Maar de Europese vernieuwing heeft overzee ook tot verbreding van activiteiten geleid.
In Europa is Dr.Vinyl zich van meet af aan met theaters, casino’s, horecagelegenheden, boten en caravans gaan richten op een veel bredere markt, die goed past in een duurzaam gebruik van goederen. Mede in dat licht verkoos het vakblad Entrepreneur in Amerika de formule Dr.Vinyl voor 2002 opnieuw als de nummer één in hun marktcategorie. Binnen het totaalklassement van 200 onderzochte franchiseformules in Amerika prijkt Dr.Vinyl op een fraaie 25ste plaats. In Nederland zorgt de autobranche bijvoorbeeld maar voor 60% van de omzet. “Eigenlijk,” zo stelt Jaap van der Wal, “opereren franchisenemers op een luxemarkt. Feitelijk kan iemand zich richten op het werk dat het beste bij hem of haar past.” Van der Wal wil zichzelf ook niet vastleggen op een bepaalde groeidoelstelling. Hij voorziet dat Dr.Vinyl een jaarlijkse groei van 50 franchisenemers wereldwijd makkelijk zal halen. “Alleen al in Amerika komen er elk jaar 30 franchisenemers bij. Stel dat we ook vaste voet krijgen in landen als Hongkong, Singapore, China. Zeg het dan maar.”

Task Forces nieuw element
Task Forces is een belangrijke, nieuwe ontwikkeling binnen Dr.Vinyl, die in Amerika warm is onthaald. Het houdt in dat het hoofdkantoor in geval van langdurige ziekte van de franchisenemer de lopende werkzaamheden en orderportefeuille tijdelijk overneemt, zodat de klantenkring niet verloren gaat. Het kost de franchisenemer alleen een gedeelte van de omzet om de directe kosten te dekken. Van der Wal: “Hiermee geven we invulling aan de zorgplicht, die je binnen een familie hebt. Het maakt Dr.Vinyl tot een betrouwbare partner.”
Gratis training aan personeel is eveneens een belangrijke formulevernieuwing. Jaap van der Wal: “Wij zagen dat de bedrijven in Amerika maar mondjesmaat nieuw personeel aannamen en vroegen ons af hoe dat kwam. Het bleek dat ze de opleiding te duur vonden. Het is meer dan eens voorgekomen dat iemand na korte tijd weer ontslag nam, omdat het werk toch niet beviel.” De trainingen worden gehouden op het Amerikaanse trainingscentrum in Kansas City in de staat Missouri en op het trainingscentrum in Salzburg. De trainingen voor de diverse certificaten duren allemaal twee weken en vinden plaats in groepjes van maximaal vier personen. Het wintersportgebied rond Salzburg noemt Van der Wal het ideale studieoord. “Je komt er tot rust en je bent even helemaal los van de dagelijkse beslommeringen thuis, die er voor een beginnend franchisenemer altijd zijn."

Chatsessie elke maand
Ter versteviging van de onderlinge vriendschap, die wordt nagestreefd, vindt elke eerste woensdagavond van de maand een chatsessie plaats. Meestal met een thema. Dat kan marketing zijn, maar ook productvernieuwing. Meestal geeft een specialist een voorzet en kunnen franchisenemers met vragen erop ingaan. Gemiddeld doen aan de chatsessies 80 franchisenemers actief mee.
Binnen de formuleontwikkeling neemt internetgebruik een belangrijke plaats in. Dat is niet helemaal toevallig. Jaap van der Wal, die voorheen directeur van een internetbedrijf is geweest, kent de kracht en mogelijkheden van internet als geen ander.
Aanvragen voor informatiebrochures en dergelijke, die overal uit de wereld binnenkomen, worden ook allemaal digitaal in pdf-formaat verstuurd. “Met een druk op de knop is dat gebeurd. Zonder dat het extra tijd of verzendkosten vergt,” aldus Van der Wal. Logo's en foto’s voor nieuwe flyers en brochures komen bij de masterfranchisenemers ook allemaal via internet binnen. Op zijn beurt gaat hij ermee naar de lokale drukker. “Het is een effectieve manier om de huisstijl te bewaken, tegen lage kosten.”

Masterkosten laag houden
"De kosten laag houden is een must," stelt Van der Wal. “Door lage kosten houd je iedereen makkelijk binnenboord. Er ontstaat anders toch gauw wildgroei.” De masterfee is 2% all in. Daarbij betalen masters, ondanks intensieve begeleiding en training vanuit het hoofdkantoor, het eerste jaar geen fee. “Pas als de master gaat verdienen, willen wij dat ook,” redeneert Van der Wal.
In het eerste jaar wordt een masterfranchisenemer getraind in het werven en selecteren van franchisenemers, het opzetten van een goede administratie, het begeleiden van franchisenemers, alsmede het zelf trainen van personeel voor franchisenemers.
Kandidaat-masterfranchisenemers worden wel gevonden via internet, maar de beste respons geeft het inzetten van landelijke in franchising gespecialiseerde adviesbureaus. Wanneer een serieuze kandidaat is gevonden, wordt een geheimhoudingsverklaring getekend, alvorens een mastermanual wordt verstrekt. In de manual staan puntsgewijs alle te nemen stappen uitgeschreven, die gedaan moeten worden om het marktconcept ter plaatse handen en voeten te geven. Op dat moment ook krijgt een marketingbureau opdracht voor het betreffende land de franchisemogelijkheden in kaart te brengen, voor zover dat nog niet eerder is gedaan.

Wim Hogenboom

 

Eerst zien, dan geloven

Tot de klanten van Dr.Vinyl behoren autodealers, hotelketens, theaterbedrijven, horecaondernemers, taxiondernemingen, ziekenhuizen, et cetera. Schadeherstel wordt altijd op locatie verricht. Particulieren zijn eveneens welkom. Hun aandeel in de omzet bedraagt een kleine 5%. Particulier werk wordt veelal verricht op verzoek van verzekeraars. Een voorbeeld: vervanging van een kunststof bumper op een Mercedes kost € 700,-, repareren door Dr.Vinyl komt uit op € 200,-.
Iedere verkoper weet dat je bij schades aan occasions een verkoopprobleem hebt, iedere ondernemer beseft dat het niet herstellen van schades snel tot verloedering van het wagenpark. Bedrijven kunnen vrijblijvend een demonstratie aanvragen. Jaap van der Wal: “Vaak geloven ondernemers niet dat schades 100% verdwijnen. Ze moeten het eerst met eigen ogen hebben gezien. Daarna zijn ze ook echt overtuigd.”

 

20% franchisenemers vrouw

Van de Dr.Vinyl franchisenemers is 20% vrouw. Een bijzonder gegeven, waarvan Jaap van der Wal zegt: “Het interieurpakket dat wij aanbieden, past heel goed bij vrouwen. Van nature hebben zij gevoel voor stoffen en een betere kijk op kleuren. Mannen kiezen eerder voor werken met auto’s.”

 

Nederland heeft ruimte voor 80 franchisenemers

Het werkgebied van een Dr.Vinyl-franchisenemer telt wereldwijd gemiddeld 200.000 inwoners. In die zin is Nederland goed voor 80 Dr.Vinyl-bedrijven, waarvan er sinds 2000 reeds een twaalftal is opgestart. Twee daarvan zijn eigen vestigingen.
Een franchisenemer koopt certificaten in, waaraan opleidingen en een 1-op-1 begeleiding van 14 dagen zijn gekoppeld. Een interieurcertificaat kost € 17.012,-, een combinatiecertificaat met interieurbehandeling en Paint Touch Up (PTU) voor schadeherstel komt op € 27.999,-, terwijl het certificaat Paintless Dent Removal, ofwel uitdeuken zonder spuiten, uitkomt op € 20.900,-. Dit is inclusief een eenmalig bedrag van € 7.000,- voor een exclusief werkgebied en een direct mail-startactie voor de werving van klanten.
Gemiddeld komt een startinvestering uit op € 23.500,-, die in 2 jaar is terug te verdienen. De franchiseorganisatie biedt ter financiering eigen financieringspakketten aan tot 50% van het totaal te investeren vermogen. Afhankelijk van bewezen ondernemingskwaliteiten kan dat hoger uitvallen. Bij de twee eerstgenoemde pakketten komen nog de leasekosten van een Mercedes Vito van € 511,- per maand. Met een eerste aanbetaling van € 5.900,- zijn de bestelwagens volledig ingericht en na 36 maanden eigendom. De jaarfee bedraagt 8% van de (netto)omzet, de promotiebijdrage 1%. Op de jaarvergadering kunnen franchisenemers zelf beslissen waar die 1% aan wordt besteed. Tot nu toe zijn de promotiegelden vooral gestoken in lokale sponsoractiviteiten ter vergroting van de naamsbekendheid. Een jaaromzet van gemiddeld € 90.000,- is haalbaar. Afhankelijk van de bedrijvigheid in het gebied en het aantal personeelsleden kan dat snel oplopen.
Meer informatie op: www.franchiseplus.nl/formules/dienstverlening/drvinyl.html